top of page

baza wiedzy introligatorskiej

W tym dziale pragniemy przybliżyć Państwu pewne prawidła, których stosowanie pozwoli na wyeliminowanie błędów w przygotowaniu dla nas pracy, zaoszczędzi czas a także niekiedy obniży koszty oprawy. Wyjaśnimy również kilka technicznych pojęć używanych w naszej branży.


Falcowanie

Falcowanie to składanie większego arkusza do mniejszego formatu w wyniki czego powstaje tak zwana lega. Posłużmy się przykładem: mamy do wykonania 160-stronnicowe książki w formacie A5. W takim przypadku materiałem wejściowym są najczęściej arkusze plano w formacie A1+ lub B1. Przecinamy je na dwie połówki. Każda z otrzymanych połówek jest falcowana. Grafik projektując arkusz ułożył strony w taki sposób aby po sfalcowaniu tworzyły one szesnaście kolejno ponumerowanych stron książki. W ten sposób falcujemy 10 różnych leg, które po skompletowaniu jedynie 10 części (a nie 80 kartek) utworzą całą książkę. Dodatkowym atutem takiej technologii jest możliwość wykonania w legach perforacji grzbietowej na automatycznej sztancy dołączonej jako przystawka do falcerki. Mamy zatem w jednym przelocie gotową legę z wyciętymi otworami pod spiralę zamykaną lub wkręcaną w standardzie 4:1, 3:1 lub 2:1. O standardach perforacji powiemy jeszcze poniżej.

 

W naszej firmie mamy możliwość falcowania z arkuszy od A3 do B1 na legi 4,8,12,16,24 i 32 stronnicowe. Przyjmuje się, że dla papierów o grubości do 90um można wykonać łamanie uzyskując legę 32 stronnicową, dla papierów od 90um do 150um łamanie tak zwanych szesnastek oraz dla papierów od 150um do 200um łamanie ósemek. Poniższe linki prowadzą do makiet pokazujących jak należy przygotować skład DTP arkusza do falcowania dla opraw w spirale wkręcane i wire-o.

Link 1

Link 2

Link 4

Link 4

 

 

Bindowanie
 

Bindowanie to ogólnie mówiąc łączenie. W poligrafii bindowanie to połączenie stosu luźnych kartek za pomocą różnych rodzajów grzbietu.

W naszej firmie możemy dla Państwa wykonać usługę bindowania z wykorzystaniem spirali zamykanej wire-o oraz spirali wkręcanej PVC,

Spirala zamykana WIRE-O

Oprawa zamykana wire-o - zwana też double wire, twin wire lub zip wire - występuje w rozmiarach od 3/16” do 1 i ½ “ . Rozmiary tych spiral zawsze wyrażone są w jednostkach imperialnych. Aby wykonać oprawę przy pomocy spirali zamykanej należy wykonać w kartach odpowiednie otwory czyli tak zwaną perforację. Dla oprawy wire-o przewidziane są 2 standardy otworów to jest 3:1 (3 otwory na cal a dokładniej mówiąc 3 całe otwory i 3 przerwy między otworami mają wówczas 25,4 mm) oraz 2:1 (2 otwory na cal a dokładniej mówiąc 2 otwory i 2 przerwy miedzy otworami mają 25,4 mm). Standard 3:1 występuje od rozmiaru 3/16 “ mieszczącego do 3 mm wsadu aż do rozmiaru 5/8 “ mieszczącego do 14 mm wsadu. Standard 2:1 występuje od rozmiaru ⅝ “ mieszczącego do 14 mm wsadu aż do rozmiaru 1,5 “ mieszczącego do 29 mm wsadu. Otwory w obu standardach mogą mieć kształt kwadratu (profesjonalny, poprawny technologicznie) oraz okrągły (łatwiejszy do wykonania, niepoprawny technologicznie).

Przygotowując skład DTP pod oprawę spiralą zamykaną 3:1 należy pamiętać o tym iż sama perforacja zajmuje 4 mm marginesu na grzbiecie. Dodatkowo od linii cięcia do perforacji jest między 2,5 a 2,8 mm zatem bezpieczny margines przeznaczony na oprawę powinien wynosić 9-10 mm od grafiki do linii cięcia na gotowo. Perforacja 2:1 natomiast zajmuje 6 mm grzbietu a odległość od perforacji do linii cięcia wynosi od 2,8 - 3,2 mm zatem na całą oprawę należy przeznaczyć 11-12 mm marginesu.

Spirala wire-o występuje w kilkunastu kolorach. Kolory: biały, czarny i srebrny mamy zawsze na stanie. Inne kolory dostępne są na zamówienie.

 

Spirala wkręcana PVC

Spirala wkręcana PVC charakteryzuje się tym iż posiada dużo większą wytrzymałość na odkształcenia względem spirali zamykanej. W odróżnieniu od stalowego drutu, tworzywo sztuczne, z którego wykonana jest spirala PVC w wyniku formowania na gorąco posiada pamięć kształtu. Drugą zaletą takiej oprawy jest brak efektu wypadania kartek. Spirala jak sama nazwa wskazuje jest wkręcona w otwory perforacji, posiada jeden początek i jeden koniec co uniemożliwia wypadanie kartek. Kolejną zaletą spirali PVC jest brak ostrych końcówek w odróżnieniu od oprawy drutem wire-o. Jest to szczególnie istotne w wydawnictwach dla dzieci. Dwie ostatnie przewagi nad drutem wire-o to ilość dostępnych kolorów oraz rozmiar. Spirale wkręcane występują w rozmiarach od 6 mm do 50 mm średnicy wewnętrznej. Pozwala to na oprawę nawet 46 milimetrowego bloku. Tutaj także występują 2 standardy perforacji, tj. 4:1 (4 owalne otwory na cal, tak zwane double D) oraz 3:1 (3 okrągłe otwory na cal). Margines na oprawę powinien wynosić 10 mm dla perforacji 4:1 oraz 12 mm dla perforacji 3:1. Jest to bezpieczna odległość od linii cięcia do grafiki na stronie. Spirala PVC ma wiele zalet ale tylko jedną wadę - cenę. Z racji tego iż spiralę trzeba wkręcić, proces ten jest bardziej czasochłonny od zaciśnięcia spirali wire-o a to z kolei przekłada się na zwiększony koszt tej operacji.



Listwy i listwowanie
 

Wykonujemy także oprawę plakatów, kalendarzy jednoplanszowych, map oraz plansz edukacyjnych z użyciem listew stalowych z wyselekcjonowanej stali cynowanej galwanicznie o grubości 0,22-0,23 mm i twardości 57 w skali T Rockwella. Oferowane przez nas listwy występują w dwu standardach:

 

Listwy klasyczne

Listwy klasyczne (zaciskane) o maksymalnej długości 980 mm. Listwy te zaciskane są na prasie mimośrodowej o nacisku 3,5 T. Listwa przed zaciśnięciem przekroju przypomina literę V. Następnie operator umieszcza oprawiany materiał w listwie i uruchamia prasę. Po operacji zaciśnięcia listwa w przekroju ma kształt łezki. To właśnie ten kształt zapewnia prawidłowe trzymanie oprawionego materiału. Do zawieszenia plakatu na ścianie w górnej listwie możemy wykonać otwór o średnicy 4 mm lub rowek na zawieszkę wykonaną z przeźroczystego tworzywa PVC.

Zamawiając u nas usługę listwowania bądź same listwy należy w zamówieniu podać odległość między paserami. Proszę pamiętać aby w projekcie graficznym były przewidziane co najmniej dwumilimetrowe spady poza paserami oraz pozostawiony co najmniej 10 milimetrowy górny i dolny margines na listwę.

Listwy "francuskie" zawijane

Listwy “francuskie” (zawijane) o maksymalnej długości 1500 mm. Listwy te zawijane są na prasie mimośrodowej o nacisku 7 T.  Listwy “francuskie” przed zawinięciem mają - tak jak listwy klasyczne - w przekroju kształt litery V. Podczas cyklu prasy listwa zostaje zaciśnięta a następnie złożona jeszcze w połowie. Dzięki takiemu zabiegowi listwa zyskuje ogromną sztywność oraz uniemożliwia wysunięcie się oprawionego materiału z listwy. Z racji ograniczeń technologicznych, w listwach francuskich możemy zastosować jedynie metalową zawieszkę z mocnego drutu. Należy pamiętać podczas projektowania plakatu aby pozostawić 16 mm górny i dolny margines, który będzie “zabrany” przez listwy.

bottom of page